Ako môžem pomôcť?

Minulý týždeň som mal konštruktívnu konzultáciu s klientkou/kamarátkou o investovaní, jej financiách a finančných plánoch. Urobili sme, ako hovorí klasik, kus dobrej roboty.

Potom som sa ale pozrel do svojich záznamov a moja spokojnosť samého so sebou rýchlo vyprchala – dámy tvoria len asi 20% všetkých mojich klientov.

Prečo je to tak? Neviem.

Možno je chyba na mojej strane – zle komunikujem, nepôsobím dôveryhodne, alebo sú nevhodné podmienky, alebo je služba zle nastavená.

No možnože je, aspoň čiastočne, problém niekde inde – minimálne z komunikácie s dámami vo svojom okolí mám pocit, že téme investovania a budovania majetku nevenujú až takú veľkú pozornosť. Ako keby stále mali pocit, že toto je mužská záležitosť.

Nič nemôže byt ďalej od pravdy.

V prvom rade je to vo ich vlastnom záujme:

 • ženy na Slovensku majú stále nižší plat ako muži
 • stále majú nižší dôchodok
 • a dožívajú sa vyššieho veku

Tretí bod je, samozrejme, v poriadku a závideniahodný. Ale prvé 2, okrem toho, že je to donebavolajúca nespravodlivosť, majú tendenciu negatívne ovplyvňovať kvalitu života.

Kým sa to vyrieši systémovo, obávam sa že jediné riešenie je sporiť a investovať pre seba.

V druhom rade – a to je ešte väčšia pecka – ženy vo všeobecnosti dosahujú pri investovaní lepšie výsledky ako muži. Vyplýva to z ich odlišnej „nátury“:

 • majú väčšiu sebadisciplínu pri strážení výdavkov a sporení
 • neriskujú bezhlavo, 2 krát merajú a raz režú
 • keď sa raz presvedčia, že majú dobrý plán, majú väčšiu tendenciu držať sa ho v dobrom aj zlom
 • vedia realistickejšie zhodnotiť svoje schopnosti a priznať si, že niečo nevedia, alebo že niečomu nerozumejú
 • sú trpezlivejšie

Všetko sú to vlastnosti, ktoré ich predurčujú na úspech pri dlhodobom investovaní. 

A preto považujem ich nízku participáciu na investovaní a budovaní majetku za malú tragédiu. Každý, kto chce mať väčšiu kontrolu nad svojim životom, musí mať kontrolu nad svojimi financiami. 

Asi tuším, prečo relatívne nízke percento žien investuje, ale rád by som sa vyhol klasickému „mansplainingu“, preto sa radšej spýtam:

Dámy, investujete? Ak nie, prečo? Ak áno, ako?

A ako môžem pomôcť?

P.S.: Všetko najlepšie k MDŽ.

Photo: Flickr

18 komentáre o “Ako môžem pomôcť?

 1. dobrý den, mam v plane investovať do etf, mam v plane ist do vanguardu sp 500 a ešte do jedneho s obsahom akcii mimo USA, niečo ako Vanguard FTSE All-World ex-US ETF pripadne podobne, chcem sa spýtať či je to dobrý napad, dakujem velmi pekne

    1. dobrý den Pán Vladimir, z mojho laickeho pohladu by som mal pokrytý celý trh, tým by som eliminoval riziko ak by SP 500 nebol taký vykonný ako po minule roky, Váš nazor ? dakujem

 2. Mňa na investovanie namotivoval priateľ, vďaka čomu som sa začala zamýšľať nad tým, ako spravovať svoje financie a tiež uvažovať nad ich zmyslom a prístupom k nim. Investujem prevažne do indexových fondov cez brokera. Tiež na sebe vidím, že sa snažím vyhýbať riziku, kým priateľ je ochotný viac riskovať. No som rada, že v dnešnej dobe existuje dostatok informácií ako sa dá dovzdelať aj v tejto oblasti.

 3. Ked som zacal zarabat tak som sa zacal vzdelavat a celkom som sa ponoril do studia financii/investovania teraz investujem aj za manzelku ktoru to nijak zvlast nezaujima

 4. Zdravim, ja investujem aj v manzelkinom mene (na jej ucet). Zatial sa sama do toho nehrnie a nechava to na radsej na mna.

 5. Ja som sa k investovaniu dostala skrz instagram, cez rôzne profily o FIRE a finančnej gramotnosti, ale trvalo mi nejaký čas, kým som sa odhodlala otvoriť si účet a zainvestovať. A už investuje aj môj priateľ.
  Myslím si, že problém je dostupnosť objektívnych informácií (blogy sú veľká pomoc) a to, že investovanie sa stále vníma ako riskantné a ženy sa riziku snažia vyhýbať.

  1. Tá posledná veta o vnímaní rizika v tom hrá asi veľkú rolu, takto som sa na to zatiaľ nepozrel. Ďakujem 🙂

 6. Ja ešte len začínam, 3 mesiace sa intenzívne vzdelávam v tejto oblasti, mám už nejaký koncept a zainvestovaných prvých 2000€. Stiahla som do toho aj partnera, snažím sa mu podsúvať dôležité info, predsalen pôjde o spoločné peniaze. Ja si myslím že ženy investujú menej, lebo je tu stále nejaká tá dogma, že žena sa stará o domácnosť a muž rieši financie.

 7. Možno by nebolo od veci dat sem nejaky zoznam newslettrov, webow, ktore pravidelne sledujete.

 8. kedže máme spoločný účet s manželkou ,tak sa investovaniu venujem ja.

 9. Vďaka Vám a Papučovému investorovi som sa začala vzdelávať v oblasti investovania, pred tromi rokmi som si založila účet u brokera a vytvorila svoje portfólio ETF-iek. Doteraz som využila takmer všetky výpredaje a hlavne pri poklese vo februári minulého roka a som na seba celkom pyšná, že som nestratila pevné nervy, keď na účte bolo -35% !!! Veľká vďaka a to nemám ekonomické vzdelanie.

 10. Ja vďaka vám a vašim radám investujem od konca roku 2016. Myslím, že celkom úspešne, hoci nie všetko ide ideálne a podľa plánov. Každopádne práve zaškoľujem sestru aj s odkazom na váš web 🙂

 11. Dobrý deň, ja som začala pred rokom investovať lacno, jednoducho a rozumne podľa Vašich rád a aj úspešne vďaka korona-kríza výpredajom 🤑

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment