Akcie sú relatívne drahé. Ale bublina? Ťažko.

Jedna z najčastejších debát v súvislosti s investovaním, ktoré v poslednej dobe mám, či už s klientami, čitateľmi, alebo len tak „na internetoch“ je, že akcie sú drahé a či už sme v tej bubline.

A či investovať teraz, alebo počkať, kým to padne.

Tak sa na to pozrime.

Sú akcie drahé?

Sú. Naozaj. Napríklad podľa ukazovateľa CAPE (pre americké akcie):

Zdroj: multpl.com

CAPE (Cyclically Adjusted Price Earnings) je upravený pomer aktuálnej ceny akcie (alebo celého indexu S&P 500, ako v tomto prípade) a zisku, pripadajúceho na túto 1 akciu. Na výpočet však nepoužíva ziskovosť za ostatných 12 mesiacov, ale za ostatných 10 rokov. Tým očisťuje vplyv ekonomických cyklov na ohodnotenie akcií.

Jeho ​terajšia úroveň je 37.28, čo je historicky najvyššia hodnota, okrem obdobia dot.com bubliny v rokoch 1999, 2000. Pričom dlhodobý priemer za ostatných 150 rokov je 16.82.

To vyzerá ako dobrý dôvod na paniku.

No porovnávať aktuálne ohodnotenie akcií s ich úrovňou spred 100 rokov podľa mňa nie je dobrý nápad. Z niekoľkých dôvodov:

  • akciové trhy sú úplne iné ako v minulosti (z technologického hľadiska)
  • participácia na finančných trhoch je úplne iná ako v minulosti a iný je aj typ investorov
  • poplatky sú výrazne nižšie
  • firmy, obchodované na akciových trhoch, sú iné
  • regulácia je iná
  • účtovníctvo je iné

Skrátka porovnávame jablká s jogurtami.

Viac do obrazu sa dostaneme, keď si uvedomíme, že pod priemernou úrovňou 16.82 tento ukazovateľ nebol za ostatných 30 rokov, okrem pár mesiacov počas spomínanej dot.com krízy.

V tomto období, ktoré je pre dnešok viac relevantné, hoci tiež iba so zažmúrenými očami, je jeho priemerná hodnota niekde okolo 25. ​Momentálne sme stále výrazne vyššie, ale na zásadnú paniku to už nevyzerá.

A čo iné ukazovatele?

Z vyššie popísaných dôvodov mám radšej tzv. forwardové PE (FW PE), ktoré na výpočet používa odhadovanú ziskovosť na najbližších 12 mesiacov, v pomere k aktuálnej cene.

Odhady budúcich ziskov samozrejme nie sú nepriestreľné, ale majú podľa mňa viac spoločného s realitou ako čísla spred 150 rokov.

Takto vyzerá FW PE pre svetové (MSCI World) a americké (S&P 500) akcie:

Zdroj: Yardeni

Ako vidno z grafu, od začiatku roka 2021 sa udiala zaujímavá vec – americké aj globálne akcie ZLACNELI, napriek tomu, že ich cena VZRÁSTLA. 

Na prvý pohľad to vyzerá kontraintuitívne a nezmyselne, no je to tak. Dôvodom je rast očakávanej ziskovosti firiem v týchto indexoch.

Preto v minulom roku akcie klesli len dočasne – investori si uvedomili, že recesia bude krátka a po vyriešení pandémie sa ekonomika, aj vďaka fiškálnej a monetárnej podpore vlád a centrálnych bánk, vráti do pôvodných, alebo možno aj lepších koľají.

A všetko nasvedčuje tomu, že mali pravdu. S entuziazmom to asi trocha prehnali, tak to už chodí. Ale ziskovosť firiem očakávania dobieha a ohodnotenie sa zlepšuje.

To neznamená, že akcie sú lacné – americké FW PE na úrovni 21.4 a globálne na úrovni 18,4 sú stále, aj po týchto poklesoch, relatívne vysoko.

Ale bublina to nie je.

Naposledy sme na takýchto úrovniach boli v polovici roka 2002. A vôbec to nebol zlý čas na zainvestovanie – globálne akcie odvtedy narástli o približne 400%.

​Ďalšia možnosť, ako zhodnotiť, aké drahé akcie sú, je pozrieť sa na tzv. Earnings Yield, teda vnútornú výnosovosť akcií. Ráta sa ako 1/PE. Pre americké akcie sa pohybuje okolo hodnoty 4,60% a pre globálne je to 5,40%.

Nie sú to samozrejme rozprávkové výnosy. Ale úrokové sadzby (bezrizikový výnos) sa pohybujú okolo nuly. V porovnaní s nimi akcie stále ponúkajú zaujímavú kompenzáciu za podstupované riziko a ani z historického hľadiska nie sú nijako zásadne predražené.

Investovať teraz alebo radšej počkať?

Napriek všetkému, čo som doteraz napísal, nejaké korekcie a poklesy, možno až o desiatky percent, s veľkou pravdepodobnosťou prídu. 

No čakať s investíciou na ten správny moment – veľký pokles – nie je pri globálnom indexovom investovaní podľa mňa dobrá stratégia. Okrem situácie, kedy sú akcie masívne predražené, ako napríklad pri dot.com bubline v rokch 1999/2000. No tam, myslím si, nie sme.

A navyše, ako hovorí okrídlené príslovie – trhy vedia zostať „iracionálne“ oveľa dlhšie ako my vieme zostať solventní.

V prvom rade nevieme kedy takýto pokles príde, aký veľký bude a ako dlho to bude trvať.

V druhom rade – zareagovať správne nie je vôbec jednoduché a väčšina ľudí to nezvládne. Namiesto ideálneho postupu – „OK, kleslo to o 10%, zainvestujem sumu X, a ak to klesne ešte o ďaľších 5 alebo 10%, zaninvestujem Y – to skončí veľmi nešťastne – „OK, kleslo to 10%, ešte počkám, určite to klesne o 20%!“ alebo „OK, kleslo to o 20%, ešte počkám, určite to klesne o 30%!“.

A tak mnoho investorov, ktorí na masívny prepad trhov čakajú od roku 2011, zmeškalo prepad o 30% z minulého roka, pretože čakali na prepad o 40%, resp. totálny krach, ktorý sa nikdy neudial.

A mimochodom – aj po prepade o 30% boli globálne akcie v marci 2021 o 250% VYŠŠIE ako v roku 2011.

Druhý často používaný argument je, že tento bullmarket skrátka trvá už príliš dho – od roku 2009, teda 12 rokov.

To je však chybné uvažovanie, z dvoch dôvodov.

Bull market začína, až keď sa skončí predchádzajúci bear market, teda kedy akcie dosiahnu úroveň predchádzajúceho maxima. Tento bull market teda začal v roku 2013 a má pekných 8 rokov.

A bull markety a expanzie nefungujú podľa kalendára. Akcie rastú dovtedy, kým môžu rásť. Nie dovtedy, kým niekto začne mať pocit, že už je to dlho.

Od 2. svetovej vojny sa striedajú tzv. sekulárne bull markety, trvajúce aj dekády, v ktorých ekonomika expanduje, rastú zisky firiem, a rastie aj cena, ktorú sú investori za tieto zisky ochotní platiť (PE), s obdobiami sekulárnej stagnácie, či bear marketov, ktoré trvajú kratšie.

AJ počas sekulárnych bull marketov sa vyskytujú kratšie, cyklické bear markety a naopak, počas sekulárnych bear marketov zažívame kratšie cyklické bull markety. To však na podkladovej dynamike a procesoch nič nemení.

Zdroj: JPM Guide to Markets

Prvý takýto sekulárny bull market po 2. svetovej vojne začal v roku 1950 a skončil v roku 1966, trval teda 16 rokov. Počas neho akcie zažili 2 krátke cyklické bear markety, jeden v roku 1957 a druhý v roku 1961.

V období rokov 1966 – 1980 akcie prakticky „neurobili nič“ – v danom období narástli len veľmi mierne. V tomto období investori zažili 3 cyklické bear markety.

V roku 1980 začal nový sekulárny bull market, ktorý trval až do roku 2000, teda 20 rokov. Počas neho museli investori zvládnuť jeden relatívne dlhší bear market (1980 – 1982) a známy „flash crash“ v roku 1987.

Od roku 2000 do roku 2013 akcie stagnovali, pričom sme zažili dotcom crash a crash počas veľkej finančnej krízy.

Od roku 2013, teda 8 rokov, tu máme aktuálny bull market. A ak vyššieuvedené dáta majú nejakú relevanciu, tak sa ešte len rozbieha.

Samozrejme, môže to dopadnúť úplne inak, ako v minulosti.

História sa málokedy opakuje.

Ale ako hovorí klasik (či J. R. Colombo), veľmi často sa rýmuje.

Záver

Akcie sú relatívne drahé, ale vzhľadom na situáciu (nízke úrokové sadzby), nie sú extrémne predražené. A už vôbec sa podľa mňa nedá vyvodiť záver, že nás čaká prudký prepad. Hoci volatilita nikam neodišla a nejakým korekciám, poklesom, a možno aj nejakému cyklickému bearmarketu, sa skôr či neskôr nevyhneme.

Čakať však s investovaním na poklesy, ktoré môžu, no nemusia prísť, je podľa mňa lotéria.

Lepší spôsob, ako maximalizovať pravdepodobnosť dosiahnutia vašich finančných a investičných cielov, je využívať vo svoj prospech dlhodobé trendy.

A investovať jednoducho, rozumne a lacno.

One thought on “Akcie sú relatívne drahé. Ale bublina? Ťažko.

  1. Vlado, plne súhlasím s Tvojím pohľadom na súčasnú situáciu. O tom, ze akcie sú predražené počúvam už dobrých 5 – 6 rokov. Ak by som mal držať cash také dlhé obdobie, asi by to nebola výhra 🙂

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment