A čo teraz?

V prvom rade opäť ďakujem všetkým čitateľom, ktorí sa zúčastnili a zúčastňujú prieskumov, ktoré tu zverejňujem. Výsledky ostatného ukázali, že to s nami zďaleka nie je také zlé, ako to vyzeralo po prvom prieskume. Drvivá väčšina z vás uviedla, že by získaných 100 EUR investovala do akcií.

To potvrdilo, v čo som tajne dúfal, keď som prvý krát videl výsledky prvého prieskumu – čitatelia tohto blogu neočakávajú výnosy 50% a viac a za výsledkami je niečo iné. Napríklad zle položená otázka. Moja verzia, prečo to tak dopadlo, je takáto: ak viem investovaním do akcií získať výnos 10% p.a., prečo by som si pri hre nevypýtal výnos 50% alebo viac, ak nič neriskujem? Ak to nevyjde, prinajhoršom získam 100 EUR a zainvestujem si sám. Takéto chovanie je vlastne veľmi racionálne. Nasledujúci prieskum to potvrdil. Ste jednoducho skvelí! Super! Len tak ďalej! Ďaľší prieskum je, samozrejme, na konci tohto článku.

A teraz, ako hovoria páni z Monthy Python, na celkom inú tému: akcie dosiahli nové historické maximá. Konkrétne index S&P 500:

Screen Shot 2016-08-17 at 15.55.32

A tiež Dow Jones Industrial Average:

Screen Shot 2016-08-17 at 15.59.43

Zdroj: http://us.spindices.com

Na jednej strane je to pre investorov veľmi potešiteľná správa. No nemôžeme sa vyhnúť nepríjemnej otázke: A čo teraz?!? V takejto situácii sa nájde veľa ľudí, ktorí majú jasnú odpoveď: Sell, sell, sell.

Do debaty sa zapojil napríklad aj Donald Trump (samozrejme – situácia je zlá, trhy treba opustiť). Jeffrey Gundlach vraví: Predajte všetko! Aj Goldman Sachs vidí akcie negatívne. Ale len najbližšie 3 mesiace.

Alebo taký Marc Faber minulý týždeň na CNBC uviedol: „Veľmi ľahko môžeme prísť o 5 rokov kapitálových ziskov a S&P500 sa môže dostať na úroveň 1100“. To je pokles o zhruba 50% z dnešných úrovní. Ako dôvody uvádza tlačenie peňazí a zlý stav svetovej ekonomiky. Problém práve s Marcom Faberom je, že toto isté hovorí už 6 rokov:

  • Hyperinflácia – nie je to otázka či, ale kedy (2010)
  • Medvedí trh začína! (2011)
  • Hodnota dolára v budúcnosti bude nula (2011)
  • Tento rok by sme mohli zažiť pád akcií ako v roku 1987 (2012)
  • Pozor! Prichádza pád akcií ako v roku 1987! (2013)
  • Pád akcií v roku 2014 bude horší ako v roku 1987 (2014)
  • Dr. Doom (doktor Záhuba) odhalil akciovú bublinu (2015)
  • Akciové trhy sa potopia ako Titanik (2016)   Zdroj Ritholz

Výhoda takéhoto „predpovedania“ je, že raz to určite trafí – akciové trhy sú volatilné a poklesy sú normálne. Veštec bude vyzerať ako hrdina („Ja som to vravel!“), no manažovať svoje investície podľa jeho rád nie je dobrý spôsob zhodnocovania svojich peňazí.

Samozrejme, ľudí ako M. Faber je viac:

Screen Shot 2016-08-17 at 16.50.29

Zdroj : Jon Boorman via Josh Brown. Klik na obrázok pre zväčšenie.

Pozor na to: každý, kto tvrdí, že vie, čo sa s trhmi stane dnes, zajtra, o týždeň a o mesiac, je podvodník, blázon alebo oboje naraz. Každopádne počúvajte ich len na svoje vlastné riziko.

Je pravda, že americké akcie sú relatívne drahé. Aktuálne PE je okolo 25 vs historický priemer 16:

Screen Shot 2016-08-17 at 17.00.52

Zdroj: http://www.multpl.com, klik na obrázok pre zväčšenie

Takisto cyklicky upravené PE (tzv. CAPE, alebo Shillerovo PE) je vysoko, na úrovni takmer 27, vs historických 17:

Screen Shot 2016-08-17 at 17.04.23

Zdroj: http://www.multpl.com, klik na obrázok pre zväčšenie

Situácia však nie je taká zlá, ako by mohlo vyzerať na prvý pohľad. Napríklad odhadované PE indexu S&P 500 (tzn. PE stanovené na základe odhadovaných ziskov v budúcich 12 mesiacov firiem z indexu S&P500) je na prijateľnejšej úrovni cca 19. A ak sa pozriete na vývoj ukazovateľa CAPE, uvidíte, že väčšinu času je v pásme „nadhodnotené“.

Trochu komplexnejší pohľad na aktuálnu situáciu vyzerá takto:

Screen Shot 2016-08-17 at 17.12.51

Via Ritholz, klik na obrázok pre zväčšenie

Záver: akcie nie sú nijako extrémne predražené (možno americké), vládne dlhopisy sú extrémne drahé. Vybrať sa dá.

Predpoveď na záver: akciové trhy budú mať najbližších 30-40 rokov priemerný ročný výnos 5 – 10%. Sem – tam nastane pokles o 10%, občas pokles o 20% a raz za pár rokov trhy môžu spadnúť aj o 50%. Ak máte rozumné pasívne portfólio postavené na základe týchto predpokladov, berúc do úvahy váš časový horizont a odpor k volatilite, kľudne investujte pravidelne ďalej do nastavených alokácií.

Ak sa s tým chcete trochu hrať, môžete znížiť alokáciu do dlhopisov a amerických akcií, zvýšiť hotovosť a selektívne investovať napr. do európskych akcií. Dajte vedieť v komentoch, ako investujete a či a ako plánujete reagovať na aktuálnu situáciu.

Photo: Flickr

A teraz ten sľúbený prieskum:

[socialpoll id=“2381877″]

8 komentáre o “A čo teraz?

  1. Pozdravujem vsetkych, viem mi niekto skusenejsi poradit co rozumiete pod pojmom pravidelne rebalancovanie, cital som o tom nieco no v podstate nic konkretne.Vdaka.

    1. Zdravim, Jan. Ide o celkom jednoduchú vec. Povedzme, že máte portfólio, ktoré sa skladá zo 60% akcií a 40% dlhopisov. V priebehu roka sa však ceny akcií a dlhopisov menia, takže sa vám môže stať, že po roku sa vám podiel akcií zvýši na 70% a podiel dlhopisov klesne na 30%. Rebalansovanie znamená, že predáte také množstvo akcií a dokúpite také množstvo dlhopisov, aby sa ich pomer vrátil naspat na 60-40.

  2. Pozdravujem Vás Emericus. Ja mám možnosť u svojho brokera v sekcii dokumenty a výpisy stiahnuť si a vytlačiť potvrdenie o tom, aký konkrétny obchod som urobil. Toto tlačivo je opatrené čiarovým kódom a plnohodnotne nahrádza papierový výpis.

  3. Otazka pre skusenejsich, ked investujete do ETF cez nejakeho brokera, dostavate aj nieco hmatatelne ako dokaz, ze tam vase peniaze su? 🙂 Mozno je tato otazka smiesna v dnesnej „dobe internetu“, sam sa zivim vyrobou webov, ale aj tak sa mi to zda malo. Poslat niekam desattisice eur, a nemat o tom ziadny papierovy dokaz, vypis, ze naozaj kupili x ks ETF – 🙁

  4. Zdravím Vás Roman. Ja mám svoj investičný účet u nemeckého nízkonákladového brokera Flatex. Pozrite flatex.de. Poskytuje možnosť pri vybraných fondoch investovať cez tzv. Sparplan, to jest sporiacu schému, kedy môžete do fondov investovať pravidelne, buď mesačne, štvrťročne, polročne či ročne bez poplatku. Stránka je však iba v nemeckej verzii, preto treba vedieť nemecky.

  5. Ja svoju investičnú stratégiu meniť zatiaľ určite neplánujem. Aktuálne moje investičné portfólio tvorí 6 akciových ETF fondov, rozličných geograficky ako aj sektorovo. Akceptujem vyššiu volatilitu a môj plánovaný investičný horizont je cca 30 rokov, preto nemám v súčasnosti žiadne dlhopisové fondy. Z toho dôvodu nevykonávam pravidelné rebalansovanie, teda neplatím ani žiadne poplatky z toho vyplývajúce. Jedným z mojich fondov je aj ETF fond kopírujúci index SP 500. Dnes tvorí asi 10 % z môjho portfólia. Investujem doň pravidelne každý mesiac a to bez poplatku. Ak by aj začal index SP 500 klesať, čo skôr či neskôr určite bude, aspoň budem kupovať lacnejšie a využijem efekt nákladového priemerovania (cost averaging). Z tohto dôvodu ma historické maximá indexu SP 500 nechávajú pokojným.

    1. Martin prosim mozte prezradit cez akeho brokera kupujete ETF fondy? Tiez mam zaujem o podobnu strategiu a investovanie na pravidelnejsej baze s co najmensimi nakladmi.
      Dakujem

  6. To je otazka? Je to individualne podla kazdeho cloveka, a jeho potrieb.
    Urokove sadzby su sice nizke, ale ceny bytov rastli v kazdom kraji. Mlady clovek bez rodiny vyuzije podla mna prenajom(nevie kam ho este osud zaveje, alebo zostane u rodicov) a ten co ma rodinu a prenajom, chce ist do svojho aj ked s hypotekou(vacsia „istota“).
    Ja mam napr. byt a hypoteku na krku, lebo ina moznost nebola (rodina).

Comments are closed.

This is a staging environment