.st0{fill:#FFFFFF;}

3 dobré správy 

 14 septembra, 2022

By  Vladimir

Minulý mesiac vyšli čísla o prvýkrát za dlhú dobu spomaľujúcej inflácii v USA. V reakcii na to som napísal, že je to síce dobrá správa, ale dúfam, že centrálne banky sa nenechajú zlomiť. Že budú pokračovať v postupnom dvíhaní (alebo aj normalizovaní) úrokových sadzieb, kým sa inflácia naozaj nedostane pod kontrolu.

Objavili sa totiž názory, že CB možno nebudú sadzby zvyšovať tak rýchlo, či až tak vysoko, čo by bolo opozitívne pre trhy, a ceny akcií naozaj začali stúpať.

Potom však prišlo pravidelné stretnutie centrálnych bankárov v americkom Jackson Hole 25. augusta, kde dali jasne najavo, že boj s infláciou sa zďaleka nekončí.

Šéf FEDu James Powel povedal:

Znovudosiahnutie cenovej stability bude trvať nejaký čas a bude vyžadovať intenzívne využívanie nástrojov, ktoré máme k dispozícii, aby sa dopyt a ponuka dostal do lepšej rovnováhy. Zníženie inflácie bude pravdepodobne vyžadovať dlhšie obdobie podpriemerného rastu. Okrem toho zrejme príde aj zhoršenie situácie na pracovnom trhu. Vyššie úrokové sadzby, nižší ekonomický rast a zhoršenie pracovného trhu zrazia infláciu dole, zároveň však spôsobia problémy domácnostiam a podnikom. Bez toho sa však, nanešťastie, inflácia znížiť nedá. Ak by sme to však neurobili, čakali by nás oveľa, obeľa väčšie problémy.

V rovnakom duchu sa vyjadrili aj zástupcovia Európskej centrálnej banky - inflcáiu ešte zďaleka nemáme pod kontrolou a pokračujeme vo zdvíhaní sadzieb.

Trhy zareagovali a odvtedy klesajú. Americké akcie (s&p 500) stratili 10%, svetové akcie (MSCI World) viac ako 9%.

To však nie je všetko.

Augustová inflácia

Včera vyšli dáta o augustovej inflácii v USA. Medziročne zoznamenala pokles na 8,30%, medzimesačne však mierne vzrástla, o 0,10%. To na prvý pohľad vyzerá ako dobrá správa, no očakávania boli,  že medzimesačne inflácia KLESNE o 0,10%. 

Napriek klesajúcim cenám energií a v USA hlavne benzínu, jadrová inflácia zostáva stále vysoko.

V Európe inflácia v auguste zrýchlila na úroveň 9,10% (na Slovensku 14%). V Anglicku mierne klesla na 9,90%.

Každopádne je to stále veľa a pre ekonomiku to potenciálne neveští nič dobré. Takúto vysokú infláciu sa ešte nepodarilo zraziť na rozumnejšie úrovne bez recesiue:

Akcie zareagovali divoko - index NASDAQ klesol o viac ako 5%, index S&P500 zhruba o 3% index MSCI World, reprezentujúci globálne akcie, stratil približne 2%.

Na najbližšom zasadní FEDu teraz "trhy" očakávajú ďalšie zvyšovanie sadzieb nie o 0,75% ale o 1%.

Na druhú stranu chce to aj trocha perspektívy - ceny akcií sa vrátili na úroveň spred 4 dní, odkiaľ začali stúpať v očakávaní spomalovania inflácie.

1. dobrá správa - úroky budú stúpať

Centrálne banky teda so zvyšovaním úrokových sadzieb v najbižšej dobre neskončia.

Myslím si ale, že je to dobrá správa. Takáto vysoká inflácia môže byť dlhodobo veľmi nebezpečná a to, že centrálny bankári jej znižovanie považujú za prioritu, je pre všetkých pozitívne, hoci z krátkodobého hľadiska to prináša nepríjemné následky. Napríklad pokles cien aktív.

Nechceme predsa skončiť ako Turecko.

2. dobrá správa - akcie sú pomerne lacné

Pokles cien akcií má však aj dobrú stránku a to, že akcie sú lacnejšie. Merané ukazovateľom FW PE (forwardový pomer Price/Earnings, teda očakávaná ziskovosť na 1 akciu v najbližších 12 mesiacoch/aktuálna cena jednej akcie) to vyzerá takto:

Zdroj: Yardeni

Ohodnotenie US akcií kleslo na úroveň priemeru za ostatných 25 rokov, svetové akcie sú aktuálne dokonca lacnejšie, ako boli v priemere za ostatných 25 rokov.

To znamená, že vzrástli očakávané výnosy z týchto investícií (na obdobie najbližších aspoň 10 rokov), na úroveň priemerných historických výnosov (okolo 9 - 10% ročne).

Na takýchto úrovniach PE sme boli naposledy v roku 2018. A odvtedy akcie stúpli, vrátane aktuálneho bear marketu, o 60%.

A to je druhá dobrá správa. Hoci, samozrejme, minulé výnosy nie sú zárukou budúcich.

3. dobrá správa - dlhopisy majú konečne výnos

Reakcia centrálnych bánk na rastúcu infláciu je dvíhanie úrokových sadzieb. Ich rast následne spôsobuje pokles cien dlhopisov.

Napriek tomu, že vládne dlhopisy sú najbezpečnejšia investícia, ktorú máme k dispozícii, ostatné 2 roky boi pre dlhopisových investorov veľmi bolestné.

Od januára 2021, kedy americká centrálna banka začala dvíhať svoje úrokové sadzby, Bloomberg Global Aggregate Total Return Index, ktorý sleduje dlhopisy s investičným ratingom z 24 krajín, klesol o 21% a dodstal sa tak, prvýkrát od dvojho vzniku v roku 1990, do oficiálneho bear marketu.

Za ostatných 12 mesiacov zaznamenali vládne dlhopisy väčšie straty ako akcie, čo je pre tento typ aktíva vec nevídaná.

To samozrejme spôsobilo, že sa začalo opäť objavovať množstvo komentárov o tom, či vôbec má ešte zmysel investovať do dlhopisov. No pokles cien dlhopisov zvýšuje ich výnos do splatnosti (yield to maturity), čím sa, veľmi podobne ako akcie, stávajú lepšou investíciou do budúcna.

Napríklad ETF Xtrackers II Global Government Bond UCITS ETF, ktoré používam v KKIS, má aktuálne výnos do splatnosti 1,97%. Samozrejme, nie je to nič svetoborné, zvlášť v porovnaní s aktuálnou infláciou, no ešte nedávno to bola prakticky 0%.

Záver

Obdobie a situácia, v ktorej sa aktuálne nachádzame, nie je jednoduchá - vojna, pokračujúca vysoká inflácia, energetická kríza, potenciálne blížiaca sa recesia. To všetko je veľmi nebezpečný koktail.

Pokles cien investičných aktív a hodnoty našich portfólií nie je samozrejme nič príjemné. No pre všetkých, ktorí investujú dlhodobo, to vytvorilo lepšie investičné prostredie a podmienky na nákup investícií.

Samozrejme, nikde nie je napísané, že sa situácia nezhorší ešte viac, a ceny akcií neklesnú, možno aj masívne. Kľudne sa to môže stať. Myslím si však, že to bude dočasné.

Ako hovorí Warren Buffett : Be greedy, when others are fearful, and fearful, when others are greedy (buďte chamtiví, keď sa iní boja, a bojte sa, keď sú iní chamtivý).

A strachu je aktuálne medzi investormi veľa.

Vladimir


Your Signature

related posts:

  • Nerozumiem celkom tej situácii s dlhopismi. Na jednej strane stúpajú ich výnosy, na druhej strane klesá ich cena, teda napríklad aj cena dlhopisového ETF. Je z dlhodobého hľadiska pre držiteľov dlhopisového ETF lepšia situácia s aktuálne vyššími výnosmi dlhopisov ? Čo ak nakúpili v predkrízovom čase, keď boli ceny vyššie a teraz su v strate. Premietnu sa vyššie výnosy dlhopisov, z ktorých je dlhopisové ETF zložené nejakým spôsobom aj do rastu ceny takéhoto ETF ?

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >