Prvým krokom k úspešnému investovaniu je získať kontrolu nad svojimi financiami. Mnoho ľudí však nevie, ako na to. Kde začať?
Tento “ťahák” Vám ukáže, ako to dosiahnuť. Je to len 9 jednoduchých krokov a najlepšie je, že väčšinu môžete zrealizovať už v priebehu 1 mesiaca.
Ideálne je pustiť sa do nich v tom poradí, v akom sú napísané. Možno sa vám nepodaria všetky, možno to bude trvať dlhšie. Ale ak zvládnete hoci iba polovicu, budete na tom finančne lepšie ako 80% ľudí okolo vás.
- Míňajte menej ako zarobíte.
Raz som “načal” so svojím krstným synom, ktorý mal vtedy 13 rokov, debatu o peniazoch a investovaní. Nakoniec sme prišli k téme, čo teda treba robiť, aby človek zbohatol. Povedal som mu, že mu prezradím veľké tajomstvo, ako na to : “Musíš mínúť menej peňazí, ako zarobíš”. Chvíľu rozmýšľal, potom sa zasmial, mávol rukou a hovorí: “Veď to je jasné!”. Nepovedal som mu nič nové ani tajuplné.
Áno, je to jasné. Žiadne iné riešenie neexistuje. Musíte jednoducho minúť menej ako zarobíte a zvyšok investovať. Toto je spôsob, ako získali majetok všetci bohatí ľudia. Je to základný princíp a nedá sa nijako obísť.
Nenechajte sa však pomýliť tým, že je to jasné a jednoduché. Pretože ĽAHKÉ to nie je v žiadnom prípade. A výška príjmu nie je rozhodujúca, hoci dôležitá je. Kľudne môžete mať nepriestrelné financie s priemerným príjmom. Takisto však môžete byť vo finančnom pekle, hoci zarábate 4.000 EUR mesačne. Ak by to naozaj bolo také ľahké, robili by to všetci. Stačí sa pozrieť okolo seba, aby ste videli, že to tak nie je.
Fakt, že míňať menej ako zarobíte, nie je ľahké, neznamená, že sa to nedá. Presne rovnako to funguje so zdravím – všetci vedia, čo treba robiť, aby sa cítili lepšie, boli zdravší a v lepšej kondícii, no nerobia to. Pretože nemajú čas, nemajú kde, nemajú s kým, a aj keby áno, bude to trvať dlho, jednoducho – nedá sa. Samé výhovorky. Vy však nie ste ako oni. Vy na to máte. Zvládnete to.
2. Monitorujte, kam idú Vaše peniaze
V procesnom riadení sa používa okrídlená veta – ak proces nemeriate, tak ho neriadite. Rovnako to platí pre všetky oblasti života. Ak neviete, na čo peniaze míňate, nemôžete ich nijako riadiť, ani ich dostať pod kontrolu. Získať informácie o tom, kam vaše peniaze odchádzajú, je však jednoduché – zo svojich účtov aj kreditných kariet predsa dostávate výpisy. Pri hotovostných výdajoch si treba odkladať účty.
Zapíšte si do excelovskej tabuľky výdavky aspoň za posledný mesiac, lepšie je však za posledné 2 alebo 3 mesiace. Každý výdavok zaraďte do individuálnej kategórie, aby ste mali lepší prehľad. Nemusíte to preháňať, na začiatok Vám stačí týchto 7 – Úvery (hypo, spotrebáky, splátky kreditných kariet, leasing atď), Bývanie (nájomné, elektrina, plyn, voda, správa), Domácnosť, Strava, Oblečenie, Doprava, Iné.
To je prvý krok. Odteraz takto monitorujte vaše výdavky stále.
3. Urobte si rozpočet
A už je to tu. Veeeľmi nepríjemné slovo, brrrr! Bohužiaľ, bez rozpočtu sa nezaobídete. Dobrá správa je, že ak ste urobili všetky kroky v bode 2, je to veľmi jednoduché. Zoraďte všetky svoje výdavky do kategórií a pozrite sa, koľko percent z vašich výdavkov míňate na jednotlivé oblasti.
Jednoduché, konzervatívne pravidlo hovorí, že nevyhnutné výdavky, teda splátky úverov, bývanie, strava a domácnosť by vám nemali zobrať viac ako 50% príjmu. Ale to iba v prípade, že máte priemerný príjem. Ak zarábate viac, malo by to byť menej ako polovica. Na druhú stranu, ak máte príjem nižší ako priemerný, zrejme na nevyhnutné výdaje pôjde viac ako polovica, a zrejme bude veľmi ťažké s tým niečo urobiť, pokiaľ sa Vám nepodarí príjem zvýšiť.
4. Prioritizujte
Cieľom tohto kroku je upraviť vaše výdavky tak, aby Vám pravidelne zostalo aspoň 20% z vášho príjmu. Spôsob, ako to dosiahnuť, je určiť si, čo je pre vás dôležité viac a čo menej. Nikto nemôže mať všetko, a aj vy musíte prioritizovať. Vo svete s obmedzenými príjmami a neobmedzenými možnosťami na ich minutie iná cesta skrátka neexistuje.
Buďte kreatívni – možno máte relatívne drahé bývanie, ale ste ochotní oželieť auto a budete chodiť pešo, na bicykli alebo MHD. Možno máte radi svoje auto, ale môžete bývať v malom bytíku mimo centra, alebo mať spolubývajúcich . Možno sa radi pekne štýlovo obliekate, ale nemusíte byť každý večer v bare a do práce si môžete nosiť vlastný obed. Život je kompromis.
Ak v tejto chvíli nie ste schopní “vyžmýkať” zo svojho príjmu 20%, ale iba 10% alebo 5%, nevadí. Stále je to oveľa viac ako minulý týždeň a do budúcna sa to zlepší.
Ak sa nedá ani 5%, je načase uvažovať o zvýšení príjmov. Skúste vynegociovať zvýšenie platu. Alebo novú pozíciu. Ak tadiaľ cesta nevedie, možno si viete vo voľnom čase robiť nejaké iné zárobkové aktivity. Napríklad babysitting, doučovanie, preklady, atď.
5. Splaťte všetky úvery, okrem hypotéky
Ak sa vám podarilo nájsť vo svojom rozpočte priestor na šetrenie, je načase začať AGRESÍVNE splácať všetky Vaše úvery (vrátane zostatkov na kreditnej karte), okrem hypotéky. Aj keby ste kvôli tomu nemali ísť 2 roky do kina alebo na dovolenku.
Úroky na spotrebných úveroch sú veľmi vysoké a neuveriteľným spôsobom z vás vyciciavajú peniaze. Preto to treba urobiť čo najrýchlejšie. Dohodnite si predčasné splátky, upravte splátkový kalendár tak, aby sa skrátila doba splácania. Ak sa čo len trochu dá, použite na to cash. Ak sa nedá, skúste si zlúčiť úvery do jedného s lepšou úrokovou sadzbou.
Dobrá správa je, že po splatení týchto úverov sa Vám vytvorí ďaľší priestor na sporenie a investovanie.
6. Vytvorte si Železnú rezervu
Po splatení úverov je čas vytvoriť si špeciálny rezervný fond. Prostriedky v ňom by vám mali slúžiť na pokrytie nečakaných výdavkov v kritických situáciách (ak nebodaj prídete o prácu a pod.). Ale pozor – nesmiete z neho financovať štandardné výdavky, napr. dovolenka, darčeky a pod. Smiete naň siahnuť naozaj len v najhoršom. V rezerve by ste mali mať dostatok prostriedkov na pokrytie vašich nevyhnutných výdavkov na 1-3 mesiace.
7. Otvorte si dôchodkové sporenie v 2. pilieri
Hoci budúcnosť tejto sporiacej schémy nie je celkom jasná, nemáte nad čím rozmýšľať. 2. pilier ponúka rozumný a lacný spôsob ako dlhodobo investovať: Musíte si však vybrať akciový indexový fond. Pozor – neponúkajú ich všetky DDS, len niektoré. Fond stačí jeden, netreba to komplikovať.
8. Kedy si vybrať 3. pilier?
Ak ste zamestnanec, ktorému zamestnávateľ prispieva do 3. piliera v plnej výške a plánujete byť zamestnancom v takejto firme ešte aspoň 20 rokov, otvorte si aj 3. pilier. Inak ruky preč. Dôvodom sú vysoké poplatky a nízke výnosy.
9. Začnite investovať
Najprv sa však o investovaní čosi naučte. Začať môžete napríklad tu:
http://peniazesucas.sk/investovanie-1/
Vyberte si vhodný fond, alebo fondy, do ktorých budete investovať. Pre inšpiráciu pozrite sem:
https://peniazesucas.sk/do-coho-investovat-1/
Otvorte si účet u niektorého z online brokerov. Vybrať si môžete na tejto linke:
http://peniazesucas.sk/prehlad-online-brokerov/
Nastavte si trvalý príkaz, ktorým budete prevádzať peniaze na účet u svojho brokera a môžete začať. Držím palce!