Oplatí sa investovať do umenia?

Vždy ma veľmi „potešia“ články na tému Do čoho sa platí investovať teraz?, ktoré odporúčajú investovať do umenia, veteránov, vína a pod. Primárne preto, že ich cena za posledný rok (alebo nejaké iné vhodné obdobie) výrazne zvrástla.

Ich titulky by teda skôr mali znieť Do čoho sa oplatilo investovať pred rokom? Nie veľmi nápomocné. Odhliadnuc od toho, investičné odporúčanie tohto typu má hneď niekoľko problémov:

  • v prvom rade chýbajú konkrétne dáta, ktoré by takéto tvrdenia podporili (vo veľkej väčšine prípadov ide o súkromné predaje mimo organizovaný trh)
  • problematická likvidita
  • málokto sa v tom vyzná tak, aby mohol robiť samostatné rozhodnutia, jednoducho potrebujete experta. Navyše – ak je niečo kvalitné umenie, ešte to nevyhnutne neznamená, že je to dobrá investícia

Podľa mňa primárne ide o zamieňanie si príčiny s následkom – bohatí ľudia kupujú drahé obrazy. Kupujme ich aj my, budeme tiež bohatí! Lenže je to presne naopak – bohatí ľudia najprv zbohatli, až potom začali kupovať drahé obrazy.

Netvrdím, že na investovaní do umenia (vína, veteránov …) sa nedá dobre zarobiť – na také tvrdenie nemám žiadne dáta. Rovnako ako na tvrdenie, že sa na tom dobre zarobiť dá. Z toho dôvodu je podľa mňa tento typ investovania nevhodný pre väčšinu investorov a mala by to byť skôr len okrajová zábava.

Preto ma zaujal článok o pripravovanom predaji obrazu Les Arceaux Roses, Giverny od Claude Moneta. Je to jedno z jeho najznámejších diel. Bol namaľovaný v roku 1913 a jeho odhadovaná cena v tohtoročnej aukcii je 20-30 miliónov USD.

Na prvý pohľad to vyzerá byť super obchod. Ide, koniec-koncov, o obrovskú sumu peňazí. Nie je to však také jednoznačné.

Prvý oficiálne zaznamenaný predaj obrazu je v roku 1962 za 65.000 USD. Druhý bol v roku 2007 za 17,8 milióna USD.

V rovnakom období americké akcie (S&P500, dec 1962 – dec 2007) dosiahli celkový výnos 9.555% a suma 65.000 USD by narástla na 6.270.000 USD. Tento priaznivec umenia teda nákupom Monetovho obrazu urobil veľmi, veľmi dobrý obchod.

Od roku 2007 do dnes americké akcie dosiahli celkový výnos 107% a hodnota 17,8 milióna USD by narástla na necelých 37 miliónov USD. To je výrazne viac ako horný odhad predajnej ceny v najbližšej aukcii. Druhý kupec teda neurobil dobrý obchod.

Ak obraz ale nemal zamknutý v trezore, mohol sa aspoň kochať vždy, keď sa naň pozrel. Akciový index takéto potešenie neposkytuje.

Toto nie je žiadna analýza výhodnosti alebo nevýhodnosti nákupu obrazov. Len niekoľko zaujímavých čísel.  Tu je linka na celý článok.

 

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment