Najväčší problém pri investovaní

Mnoho ľudí sa domnieva, že investovanie je nebezpečné, pretože závisí od faktorov, nad ktorými nemajú kontrolu. Centrálne banky, úrokové sadzby, geopolitika, rast ekonomiky, volatilita, slobodomurári, atď. sú len niektoré z nich.

Skutočnosť je však oveľa prozaickejšia : ak chcete zistiť, odkiaľ vám pri investovaní hrozí najväčšie nebezpečenstvo, pozrite sa do zrkadla.

Drvivá väčšina investorov robí „nevynútené“ chyby – riadia sa emóciami, príliš veľa obchodujú a snažia sa „timovať“ trh (teda odhadnúť, kedy trh začne klesať, tesne predtým predať, alebo naopak odhadnúť, kedy trh začne stúpať a tesne predtým nakúpiť). Výsledkom však je, že si pília konár sami pod sebou.

Kedysi mi v jednej debate istý aktívny trader povedal, že pasívni investori od roku 2009 mali jazdu „ako v perinke“. Myslel tým toto ..

Zdroj: Yahoo! Finance

… a naznačoval, že to bola „brnkačka“. Trhy predsa stále rástli.

Je to ale veľký omyl. Zostať zainvestovaný v akciách počas stúpajúceho trhu je totiž mentálne nesmierne náročné, zvlášť pri „býčich“ trhoch, ktoré trvajú niekoľko rokov. S každým ďaľším nárastom sa čoraz nástojčivejšie objavujú otázky : „Dokedy to takto ešte môže vydržať?“ alebo „Čo ak to zajtra začne padať?“.

Ako vo svojom článku uvádza  S. Russolillo, investori majú tendenciu nakupovať akcie po dosiahnutí pekných, „okrúhlych“ úrovní (Dow Jones 20000, S&P500 2000), no rovnako rýchlo predávajú pri najmenšom náznaku akýchkoľvek problémov.

Napríklad pri poklese trhov po hlasovní o Brexite investori „vytiahli“ z amerických akcií takmer 8 miliárd USD. Akcie sa vrátili na svoje pôvodné úrovne o necelý mesiac. No trúfam si povedať, že väčšina zo spomínaných 8 mld si cestu späť do akcií nenašla. A už vôbec nie za lepšie ceny.

Takéto chovanie je príčinou tzv. „investor gap“ – teda toho, že investori systematicky dosahujú horšie výsledky ako investície, do ktorých investujú svoje peniaze. Vďaka svojmu zlému chovaniu investori do fondov dosahujú horšie výsledky ako ich fondy, investori, ktorí investujú priamo do akcií, dosahujú výsledky horšie ako akciové trhy.

Tento efekt a jeho príčiny meria dlhodobá štúdia spoločnosti Dalbart „Quantitative Analysis of Investor Behavior. Tu sú výsledky do roku 2015:

Zdroj: Wall Street Journal

Toto je jeden z najsmutnejších grafov, aké som kedy videl. Za posledných 10 rokov (do roku 2015) dosiahli investori v amerických akciách výnos 4,20% p.a, no index S&P500 dosiahol až 7,30% p.a. Za posledných 30 rokov dosiahli investori výnos 3,70%p.a., no index S&P500 mal v rovnakom období výnos až 10,40%p.a.!

Časť z toho je spôsobená poplatkami (väčšina investorov investuje cez aktívne podielové fondy). No väčšiu škodu si spôsobujú investori sami svojim nevhodným správaním.

Zrejme vždy bude existovať rozdiel medzi trhovými výnosmi a výnosmi, ktoré reálne investori dosahujú. Dôvodom sú poplatky, dane, spready, ale aj neočakávané potreby hotovosti v krízových situáciách, s ktorými sa každý z nás čas od času stretne.

No optimalizovanie svojho správania pri investovaní, čo máme všetci pod kontrolou, skrýva oveľa väčší potenciál ako hľadanie odpovede na otázku: „Do čoho sa oplatí investovať TERAZ?“

Viac na túto tému si môžete prečítať tu.

Photo: Flickr

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment