.st0{fill:#FFFFFF;}

Mifid 2 – čo to je a aký je dopad na malých investorov 

 22 januára, 2018

By  Vladimir

Mifid 2 (Markets in Financial Instruments Directive) je nová európska smernica, ktorej cieľom je zvýšiť ochranu investorov a transparentnosť obchodovania finančných nástrojov v Európskej únii.

S tým úzko súvisí aj tzv. PRIIPs (Packaged Retail Investments and Insurance based Products), teda európska norma, zaoberajúca sa retailovými investičnými a poistnými produktami.

Mifid 2 má širší rozsah – týka sa akciových aj dlhopisových trhov, forexu, futures, retailových derivátov (napr. CFDs), ale aj klasických fondov a ETF. Zahŕňa každého, kto má niečo spoločné s finančnými trhmi – banky, správcov fondov, brokerov, burzy a penzijné fondy. PRIIPs sa zameriava na unit-linked, štruktúrované a retailové investičné produkty.

Platiť začala 3. 1. 2018 a nie je to žiadna ľahká váha – obsahuje až 1,4 milióna odstavcov textu.

Tu sú 4 hlavné zmeny, ktoré chce táto smernica dosiahnuť:

  • zvýšenie cenovej transparentnosti pri mimoburzových obchodoch, čo znamená oveľa podrobnejšie reportovanie týchto obchodov regulátorovi
  • obmedzenie obchodovania v tzv. dark pools (súkromné, neverejné obchodné miesta) a jeho presunutie na burzy
  • oddelenie poplatkov za research od poplatkov za obchodovanie, ktoré platia správcovia fondov brokerom
  • prísnejšie štandardy pre správcov fondov a iných produktov pri poskytovaní informácií retailovým klientom, primárne sa týkajú nákladov a rizika.

 

1. Väčšia cenová transparentnosť

Táto oblasť skrýva veľký prísľub pre európskych investorov, investujúcich do ETF. Aktuálne totiž nikto nevie, ako presne sa ETFká v Európe obchodujú (v akých objemoch, pri akých cenách). Podľa odhadov až 70% obchodovania v Európe sa nereportuje, pretože prebiehajú mimo verejných trhov, tzv. „po telefóne“.

Výsledkom sú väčšie spready, horšia likvidita a vyššie náklady v porovnaní napr. s USA.

Vzhľadom na to sa ETFkám veľa inštitucionálnych investorov vyhýba. To je jedným z dôvodov, prečo aktíva držané US ETFkami dosahujú 3,5 trilióna USD, no v európskych ETF je len 790 miliárd USD.

Od navrhovaných zmien si správcovia ETF sľubujú výrazný rast záujmu o ich produkty. Zároveň dúfajú, že záujem o ETF vzrastie aj medzi retialovými investormi (v USA držia retailoví investori 50% objemu ETF, v Európe len 10%).

Uvidíme. Valdis Dombrovskis, vice president európskej komisie 17. októbra vyhlásil, že účinnosť Mifid 2 sa odkladať nebude a 3. 1. 2018 platí pre všetkých. No už začiatkom januára ESMA oddialila svoje rozhodnutie o limitovaní obchodovania v dark pools minimálne  o 3 mesiace. Podľa Financial Times sa tak zatiaľ žiadny presun obchodovania na organizované trhy nedeje.

2. Oddelenie poplatkov za research od poplatkov za obchodovanie

Investičné a trhové analýzy, ktoré správcova fondov a portfólio manažéri používajú pri riadení fondov, vo väčšine prípadov dostávajú od bánk a brokerov, cez ktorých obchodujú. Takýto research bol súčasťou služby, ktorú obchodníci správcom fondov poskytovali a cena za ňu bola súčasťou poplatkov za obchodovanie, nebola hradená zvlášť. Odborne sa tomu hovorí „soft dollars“.

Research sa teda platil z investorských peňazí, bez toho, aby investori o tom vedeli alebo mali k týmto analýzam prístup (primárne sa to týka retailových klientov, veľký inštitucionálni investori mnohokrát tieto analýzy k dispozícii mali).

Mifid 2 požaduje, aby správcovia fondov reportovali náklady na research oddelene od poplatkov za transakcie.

Vyzerá to tak, že mnoho z nich preto výrazne obmedzí počet analýz, ktoré si budú od bánk a brokerov kupovať. Veľa sa tiež rozhodlo platiť tento výskum zo svojich peňazí a prestať ho účtovať klientom. Jednou z mála výnimiek je Amundi, ktorý vyhlásil, že research bude aj naďalej kupovať za klientske peniaze.

3. Prísnejšie zverejňovanie informácií o nákladoch a rizikách

Každý retailový produkt musí mať tzv. KID (Key informations document), ktorý musí obsahovať, okrem iných, aj tieto informácie:

  • risk indikátor (vyrátaný podľa presne daných pravidiel)
  • všetky náklady, ktoré investor znáša, vrátane transakčných
  • potenciálne scénare vývoja ceny produktu (opäť vyrátané podľa presne daných pravidiel)

Informácie musia byť zverejnené v oficiálnom jazyku krajiny, kde je produkt propagovaný, alebo v inom jazyku, akceptovanom regulátorom. Bez toho nemôže byť produkt k dispozícii investorom.

Toto bude mať asi najväčší dopad na nás, malých investorov. V závislosti od toho, do čoho investujete, sa vám môže stať, že niektoré fondy už v ponuke vášho brokera nenájdete. Ak ich už vlastníte, môžete ich držať ďalej, alebo predať, no nebudete môcť nakupovať.

To bude, samozrejme, trvať dovtedy, kým správca daného fondu nedodá požadované informácie.

Dobrá správa je, že UCITS fondy dostali výnimku do roku 2019. Čiže ak investujete do takýchto fondov, zmena sa vás vôbec netýka.

Saxo Bank, ktorú používam ja, mi naďalej ponúka na obchodovanie všetko to, čo mi ponúkala aj predtým, vrátane non-UCITS fondov od Vanguardu. Zrejme je to kvôli tomu, že tieto fondy zverejňujú požadované informácie, hoci len v angličtine (viď stanovisko ČNB nižšie). No je to len dohad.

Tu je veľmi prehľadný dokument, v ktorom Saxo Bank popisuje, ako sa Mifid 2 dotkne klientov.

Hovoril som s českým Lynxom, kde som dostal informáciu, že vzhľadom na stanovisko ČNB neurobili žiadne zmeny a všetko funguje tak, ako doteraz. To by sa malo týkať všetkých českých brokerov

. V otázkach a odpovediach k PRIIPs ČNB vyslovene uvádza: „Pokud propagace nebo nabízení produktu probíhá alespoň částečně v českém jazyce, KID musí být dostupný v českém jazyce vždy (čl. 7 odst. 2 nařízení PRIIPs). Pokud propagace produktu neprobíhá ani částečně v českém jazyce, lze jako jiný způsobilý jazyk uznat angličtinu, slovenštinu a v odůvodněných případech (např. v případě národnostních menšin) i jiné jazyky.“

Slovenský Lynx dal informáciu, že NBS zatiaľ neposkytla vôbec žiadne stanovisko (tiež som žiadne nenašiel), takže neurobili žiadne zmeny a všetko funguje tak, ako doteraz.

KID

KID, konkrétne sekcia, kde sú zverejnené všetky náklady, ktoré investori podstupujú, bude určite veľmi zaujímavé a poučné čítanie. Väčšina investorov zďaleka netuší, čo všetko pri investovaní do fondu platí.

Veľmi prehľadne to urobil európsky (UK) Vanguard pri zverejnení kompletných nákladov svojich fondov.

Druhá časť KID – projekcie možného vývoja – je oveľa kontroverznejšia. Regulátor mal určite dobrý úmysel a chcel dať investorom  k dispozícii viac nástrojov, aby sa vedeli lepšie a informovanejšie rozhodnúť, do čoho investovať.

Ale, ako hovorí klasik, cesty do pekla bývajú dláždené dobrými úmyslami. A aj v tomto prípade to podľa mňa dopadlo dosť nešťastne.

Ako píše John Kay, ESMA predpisuje presnú metodológiu, ako určiť risk rating a ako tieto projekcie vypočítať. Konkrétne ide o Vev (Value at Risk Equivalent Volatility). Projekcie sa potom rátajú na základe historických dát (podľa odporúčanej minimálnej periódy držania – ak je napr. 3 roky, projekcie sa rátajú z dát za posledné 3 roky), podľa dennej a týždennej volatility výnosov.

Odhliadnuc od toho, že VaR je veľmi nešťastná metóda na riadenie rizika (okrem iného jej masívne používanie vo finančnom sektore veľmi napomohlo finačnej kríze v r. 2008), a denná ani týždenná volatilita nijako nekorešponduje s reálnymi rizikami, ktoré dlhodobý investor podstupuje, používanie takýchto krátkych datasetov prakticky znamená, že to, čo sa udialo za posledné 3 roky (1 rok) projektujeme aj na najbližšie 3 roky (1 rok).

Čo sa stalo so starým dobrým „minulé výnosy nie sú zárukou budúcich“?!?

A tak sanapríklad v KID fondu XBT Bitcoin Tracker EUR v sekcii Performance Scenarios dozvieme,  že pri investícii do tohto fondu môžete v nepriaznivom scénári očakávať najbližší rok výnos 22%, v neutrálnom scénári výnos 149% a v pozitívnom prípade by to mohlo byť až 404%. Len pre úplnosť dodávam, že dokument bol vytvorený 22.12.2017 a obsahuje aj „Stress Scenario“, kde je očakávaný výnos -98%.

No nekupte to, když je to tak výhodný!

Vo vašom vlastnom záujme odporúčam tejto časti KID nevenovať vôbec žiadnu pozornosť.

A ako vyzerá obchodovanie u vášho brokera (Degiro, Fio, IB)? Ozvite sa v komentároch, či Mifid 2 a PRIIPs mali na vaše investovanie nejaký dopad.

Photo: Flickr

 

Vladimir


Your Signature

related posts:

  • No je to pekne blbe. Ja som si minuly rok po dlhej analyze vybral ETF VTI a IEMG, ale nakoniec som preinvestoval vyrazne menej oproti planu, cakal som na uvolnenie peniazi z investicnej poistky (mladicke nerozvazne rozhotnutie). teraz mam prachy k dispozicii, chcel som ich dat do ETF ale obe su nedostupne. konto mam na nemeckom degiro a najhorsie je ze ani neviem najst alternativy ktore by sa obchodovali na eu burzach… nejaky napad?

  • Na fio to zatial vyzera bez zmeny, len si to vyziadalo vyplnit novy dotaznik, a nech som sa ho snazila vyplnit akokolvek vzdy mi vyslo, ze nie je pre mna vhodne investovanie, ci ako to definuju. Ako dosledok toho, ked som minuly tyzden kupovala nejake ETF-ka, vyhodilo mi to hlasku, ze mi neodporucaju dany obchod, ale v zavere to preslo a obchod sa zrealizoval. Rovnako to bolo v minulosti, ked som zacinala, ale po aktualizacii dotaznika pol roka neskor uz som sa stala vhodnym investorom. Tak uvidime ako to bude pokracovat…

  • Z Degira.ie mi zmizli ETFka obchodovane na NYSE. Dnes som im napisal, ze kedy ich mozem ocakavat opat v ponuke.
    Vzhladaom na to, ze Irsko tak ako US pouziva anglictinu, nemal by byt problem s KID. Skor si myslim, ze tym, ze som zaregistrovany ako Slovak, tak to vypli len mne a nie domacim…

    • Nazdar, mam rovnake skusenosti z Degiro.ie Odpisali mi toto“Due to the introduction of MIFID II financial legislation, this product(VOO) is currently non-purchasable on the platform.

      We are working to obtain the necessary documentation to make this product available, however cannot provide a timeline for when this will be complete.

      In the meantime, you can search for European equivalents to these products in the ETF search bar found in the prices tab.“

      Niekde som cistal ze napriklad VANGUARD uz vyhlasil ze KID pre europu specialne prekladat nebude, ale v anglictine by mohol byt, rozmyslam ze by trebalo napisat do degiro presne ako pises ze ci sa to sa to tyka len inych narodnosti alebo zakaz obchodovania na ARCA Nyse maju aj Anglicke narodnosti

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >