.st0{fill:#FFFFFF;}

Načo je nám súťaž Investícia roka 

 27 októbra, 2015

By  Vladimir

Už aj na Slovensku si čoraz viac ľudí začína uvedomovať, že ak si chcú vybudovať nejaký finančný majetok (napr. kvôli zabezpečeniu na dôchodok), nikto to za nich neurobí a musia sa postarať sami. Začnú teda hľadať informácie o investovaní a možno narazia na výsledky súťaže Investícia roka. Určite sa potešia, stránka vyzerá sofistikovane, súťaž podporuje aj seriózne periodikum a sú tam dokonca fotky z odovzdávania cien! Riadiť sa však podľa výsledkov tejto súťaže by bola veľká chyba.

Čo sa vyhodnocuje

Súťaž Investícia roka (organizátori ju nazývajú analýzou finančného trhu) už piaty rok vyhlasuje „najlepšie“ fondy v 7 kategóriách, pričom ich zoraďuje podľa tzv. Sharpeho pomeru (nadvýnos/volatilita, teda rizikovo vážený výnos).

Keď v roku 2010 boli výsledky vyhlasované po prvý raz, predseda predstavenstva organizátora súťaže uviedol : “Slovenskí spotrebitelia (zdôraznil autor blogu) pri správe svojich osobných financií dlhodobo robia chyby. Nerozlišujú základné vzťahy výnosov a rizika, nevedia rozlíšiť význam časového horizontu, na ktorý investíciu zamýšľajú. Analýza investičného trhu s názvom Investícia roka 2010 je ďalším z projektov, ktorým chceme prispievať pravidelne k zvyšovaniu miery finančnej gramotnosti slovenských spotrebiteľov”. To je, samozrejme, ušľachtilý zámer. Táto analýza však, bohužiaľ, neplní ani jeden z cieľov, ktoré si jej autori stanovili.

Základy investovania

Každý, kto chce úspešne investovať, mal by sa riadiť týmito základnými pravidlami :

  • dôležité sú dlhodobé výsledky, na krátkodobých nezáleží (časový horizont)
  • kto chce dosahovať zaujímavé dlhodobé výnosy, musí akceptovať krátkodobú volatilitu (presnejšia verzia klasického Kto chce vyšší výnos, musí podstúpiť vyššie riziko)
  • výška nákladov, ktoré investor platí na poplatkoch a províziách, je jeden z najdôležitejších faktorov, ovplyvňujúcich dosiahnuté výnosy

Pozrime sa teda na to, ako si poradila s týmito pravidlami Investícia roka (pre limitovaný priestor sa zaoberám len akciovými fondami).

Časový horizont

Každý normálny, seriózny investor má časový horizont 10, 20, 30, 50 rokov (napríklad investuje do zabezpečenia na dôchodok). Z toho logicky vyplýva 1. pravidlo – dôležité sú dlhodobé výsledky. Investícia roka však z neznámych dôvodov pracuje s časovým horizontom 1 rok.

Ročné výnosy akejkoľvek investície sú bezvýznamné a o ničom nevypovedajú. Sú príliš volatilné (okrem úplne najkonzervatívnejších investícií do peňažných fondov) a závislé od konkrétneho časového intervalu, ktorý si zvolím. Stačí trochu posunúť interval, v ktorom výnosy meriame (napr. z 31.12.2010 – 31.12.2011 na 31.1.2011-31.1.2012) a dosiahnuté výnosy budú diametrálne odlišné. A nepochybne by to zamiešalo aj výsledným poradím.

Pre pokračovanie článku kliknite sem

Photo: Flickr

Vladimir


Your Signature

related posts:

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>