Výnosnosť vs Návratnosť

​Jedným z najčastejších dôvodov, prečo sa mnohým investorom nedarí tak, ako by sa malo a mohlo, sú, paradoxne, investori samotní.

​V časoch, keď sa darí, ceny všetkého stúpajú závratným tempom, všade strieľajú ohňostroje a dokonca aj váš sused, ktorý je evidentne hlúpejší ako vy, zarába na „investíciách oveľa viac ako vy a kúpil si už druhé Lambo.

V takom prostredí je prirodzené, že sa tiež chceme pripojiť k tomuto cirkusu a hľadáme investície s čo najväčšou výnosnosťou. ​

Lenže to je presne obdobie, kedy je investovanie najrizikovejšie. Čím drahšie aktíva sú, tým nižšie sú ich očakávané výnosy. A viac ako maximálna výnosnosť by nás mala zaujímať návratnosť našich peňazí. 

Ako rýchlo sa nám naše peniaze vrátia. A či vôbec.

A, samozrejme, naopak – v časoch, keď na „trhoch“, v ekonomike a tak všeobecne vládne blbá nálada, ceny klesajú a všetci očakávajú koniec sveta. S investíciami nechceme mať nič spoločné.

Namiesto toľko ospevovaného prístupu „kupuj lacno, predávaj draho“ to často robíme presne naopak. Zbytočne tým prichádzame o peniaze a ohrozujeme dosiahnutie svojich finančných cieľov.

No nie je to len chyba samotných investorov. Ďalším dôvodom vysokých strát je aj veľké množstvo podvodných, či zavádzajúcich ponúk v sektore investovania.

Tu je niekoľko základných signálov, ktoré nám napovedia, že bude lepšie sa danému investičnému nástroju alebo ponuke vyhnúť:

  1. ponúkané výnosy vysoko prekračujú historicky dosiahnuté výsledky volatilných aktív, ako sú napr. akcie.

Tie majú dlhodobý výnos okolo 9-10% ročne. A zároveň sú vysoko volatilné. Ak investičný nástroj ponúka výrazne vyššie výnosy pri rovnakom riziku, alebo rovnaké pri podstatne nišom riziku, je to znak, že táto ponuka je minimálne podozrivá.

…..

Tento článok je súčasťou môjho Investičného newslettera, určeného len pre zaregistrovaných čitateľov. Pridajte sa k nim aj vy, stačí mi nechať vašu email adresu nižšie:

This is a staging environment