Rada pre všetkých mladších ako 25 rokov – investujte.

Milé deti,

prepáčte, že Vás oslovujem takto familiárne, ale predsa len, vzhľadom na môj vek by som Vám už mohol byť otcom. Ale hlavne – mám pre Vás dôležitú informáciu, ktorú len tak od hocikoho nedostanete.

Keďže ste sa ocitli na tejto stránke, chcete sa stať finančne nezávislými, možno dokonca bohatými, byť úspešní, užívať si život a celkovo sa mať dobre. Na to ale treba peniaze. No kde ich zobrať? Dá sa to vôbec?

Rôzni organizátori seminárov a autori kníh na tému Ako byť úspešný a bohatý vám poradia – pozrite sa na iných úspešných ľudí. Pozrite sa na Steve Jobsa, Elona Muska, Warrenna Buffeta,  študujte ich metódy, kopírujte ich a budete takí úspešní ako oni.

Nebudete. Garantujem.

Mám pre Vás ďaleko jednoduchšiu a lepšie fungujúcu metódu. Ak chcete byť finančne nezávislí a/alebo bohatí, pozrite sa na ľudí, ktorí NIE SÚ finančne nezávislí, nemajú žiadny, alebo len malý majetok. Študujte ICH metódy. Ale nekopírujte ich. Robte presný opak. Sila negatívneho príkladu je nekonečná.

A kde zbierať dáta? Stačí sa pozrieť okolo seba. 50% slovenských domácností* má finančné aktíva menšie ako 2.000EUR, pričom priemer je necelých 6.500EUR. Pritom priemerná slovenská domácnosť má príjem 1.080EUR**. Čím to je, čím to je?

Ľudia a domácnosti jednoducho nesporia a neinvestujú. Pri podpriemerných príjmoch je to celkom pochopiteľné, vtedy sa sporí naozaj veľmi ťažko. Ale čo tá polovica s nadpriemernými príjmami?*** Tu prichádza na pomoc ľudová slovesnosť :

Aj tí naši píjavali, aj my píjať budeme, aj tí naší hovno mali, aj my ho mať budeme!

Ak budete ku svojim financiám pristupovať rovnako ako všetci ostatní okolo Vás, dopadnete presne tak isto. A to Vy predsa nechcete. Vy chcete byť iní, lepší! Investujte!

No dobre, počujem vás hovoriť, budem sporiť aj investovať, ale nie teraz, neskôr, keď budem mať vyšší plat, bude na to viacej priestoru. Teraz som mladý/mladá a chcem si ešte trochu užiť. Času dosť. To má zmysel, nie?

Nie. Nemá. Celé zle.

Podľa stránky platy.sk priemerný plat 22 ročného človeka na Slovensku je 618EUR, 34 ročného 1.002EUR, 42 ročného 913EUR a 54 ročného 815EUR. Takže za 30 rokov Váš plat narastie o cca 32% (rast 0,93% ročne). Ak budete mať trochu šťastia.

K tomu treba prirátať rast nominálnej mzdy, ktorý bol za posledných 6 rokov na Slovensku cca 3.10% ročne.**** Ak budeme predpokladať, že je reálne očakávať takýto rast aj do budúcna, váš plat by za 30 rokov mohol narásť o 150%.

Naproti tomu, za posledných 150 rokov akcie reprezentované indexom S&P500 priniesli investorom priemerný ročný výnos 9,50%. To, samozrejme, zahŕňa niekoľko vojen, z toho 2 svetové, 1 studenú, rast komunizmu, pád komunizmu, cca 30 recesií, niekoľko finančných kríz a kopec všelijakých iných nepríjemných vecí. Najlepší odhad toho, čo sa bude s výnosmi akcií  diať najbližších 150 rokov, je – to isté. Pokojne očakávajte dlhodobý výnos 9,50% ročne.

Zamyslite sa nad tým – po 30 rokoch usilovnej práce narastú vaše príjmy cca o 182%, zatiaľčo hodnota 1EUR, ktoré zainvestujete vo veku 25 rokov, bude mať za rovnaký čas hodnotu cca 15EUR! To je nárast o 1.500%! V porovnaní s akciovým trhom je Vaša schopnosť generovať rast príjmov, mierne povedané, nízka.

Investujte aj v 25

Ja viem, ja viem – momentálne je pre Vás priorita “Work hard, party hard” – makáte na sebe, vzdelávate sa, fachčíte v robote, aby ste sa lepšie uplatnili na trhu práce, kde je konkurencia vysoká. Potom zase treba porelaxovať, pozabávať sa, a popritom míňate na hlúposti tu 5 EUR, tu 10, tu 20, a o mesiac už ani neviete, na čo ste to minuli.

A okrem toho – platíte si predsa odvody. A odvody sú na to, aby sa o Vás štát postaral a Vy ste sa nemuseli ničím takým ako dlhodobé investovanie vôbec zaoberať. Máme pravdu, nie? Nie.

Ak si uvedomíte, že čas, ktorý máte k dispozícii, Vám dáva obrovskú výhodu oproti ľuďom v mojom veku, a ak ju nepremrháte, tzn. namiesto hlúpostí začnete tu 5EUR, tu 10, tu 20 investovať do akcií (teda do svojej budúcnosti), Vaša šanca dosiahnuť finančnú nezávislosť skôr či neskôr a žiť život podľa svojich predstáv, je veľmi vysoká.

Želám Vám všetko dobré. Držte sa.

*Prieskum finančnej situácie slovenských domácností, realizovaný NBS v roku 2012

** Zdroj ŠÚ

*** Ja viem, ja viem, priemer nie je medián. Argument však platí aj tak.

**** Zdroj profesia.sk

Photo: Flickr

Comments are closed