Doba praje podvodníkom. Buďte opatrní.

Žijeme v zvláštnej dobe.

Pasujeme sa s najväčšou pandémiou v modernej histórii, snáď sa nám darí naštartovať procesy, ktoré nám pomôžu dostať ju pod kontrolu, no ešte zďaleka nemáme vyhraté.

Nedávno sme prežili masívnu ekonomickú recesiu, z ktorej sa pomaly začíname spamätávať, no ešte zďaleka nemáme vyhraté.

Pred pár mesiacmi sme si prešli najrýchlejším krachom na finančných trhoch v histórii. Podarilo sa nám z toho dostať, no základy sú krehké.

Sme zmätení – nevieme, či sa ešte stále máme zle, alebo sme už na dobrej ceste.

Napriek tomu to však vyzerá že zarobiť veľké prachy je dnes jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Správy o tom na nás vyskakujú na každom rohu.

Každý kto nakúpil krypto“meny“ v pohode získava 1000% výnosy a je za vodou. Nie je nič ľahšie ako špekulovať s akciami neznámych malých firiem a zbohatnúť za pár dní. Alebo sa zúčastniť primárnej verejnej ponuky akcií firmy, ktorej produkt zmení svet a my sa staneme súčasťou svetovej elity.

Influenceri na sociálnych sieťach nás každý deň presviedčajú  o tom, aký pohodový život vďaka všetkým vyššieuvedeným veciam žijú a aké je to jednoduché. A keď sa k takýmto kobercovým náletom na naše sebavedomie a schopnosť racionálneho uvažovania pridajú svetoznámi miliardári svojimi idiotskými tweetmi, a o rozprávkových zárobkoch si môžete prečítať aj v štandardných novinách, či vidíte to v televízii, naozaj už niet kam ujsť.

Takéto prostredie vytvára ideálne podmienky pre podvodníkov a je pre nich zlatou baňou. Masívna mediálna masáž, šírená užitočnými idiotmi, ľuďom otupuje ich bullshit detektori a zvyšuje ochotu akceptovať krajne podozrivé ponuky s vidinou ľahkého zárobku.

Keď môžu oni, prečo nie aj ja?

No povedzte – prečo nie?!?

Jedinou pomocou je pozbierať zvyšky zdravého rozumu a neustále myslieť na slogan ikony slovenského etického podnikania Nory M: “ Nedajte sa ojebať!„.

Pretože to vždy skončí rovnako.

Nechápte ma zle – podvody tu vždy boli a vždy tu budú, len sa mení ich podoba a použité prostriedky. 

No Charles Ponzi by sa dnes cítil ako ryba vo vode.

Aj umenie

Málo známy americký herec ponúkal možnosť investovať do schémy, v ktorej kúpi práva k lacným filmom a obratom ich predá, za veľké prachy, spoločnosti HBO, ktorá ich bude distribuovať v Latinskej Amerike.

Svojim investorom ponúkal výnos slabých 15% za 6 mesiacov. V podstate to bol looser.

Napriek tomu sa mu podarilo vyzbierať od roku 2017 do roku 2020, kedy jeho plán skolaboval, od investorov 690 miliónov USD. Žiadne filmy nenakupoval ani nepredával, samozrejme, a peniaze použil na vylepšenie svojej životnej úrovne.

A krypto

Minulý mesiac ukončila činnosť jedna z najväčších kryptobúrz v Turecku Thodex. Jej 27 ročný zakladateľ ušiel do Albánska.

Straty špekulantov, používajúcich túto platformu, sa odhadujú na 2 MILIARDY USD.

Právnik poškodených poznamenal, že náklady na založenie kryptoburzy v Turecku sú približne 6 000 USD. Nie zlý ROI. Pre zakladeľa, samozrejme, nie pre používateľov.

V marci, keď už bol Thodex evidentne v hlbokých sr… problémoch, pokúsil sa zachrániť kampaňou, kde novým používateľom ak odmenu ponúkol 1 dogecoin zdarma.

Prinieslo to množstvo nových klientov. Ale nepomohlo im to.

Takto v praxi vyzerá libertariánsky raj nulovej regulácie.

******

Najväčším kryptopodvodom za rok 2020 bola vyhlásená platforma Mirror Trading International, ktorá užívateľom ponúkala získanie pasívneho príjmu pomocou algoritmického a tzv. sociálneho obchodovania.

Ponúkala ročné výnosy na úrovni 100% – 500%. No nekup to, když je to tak výhodný!

Po jej kolapse straty dosiahli úrovne 600 miliónov USD

Celkovo kvôli podvodom v roku 2020 kryptošpekulanti prišli o 2,7 miliardy USD. Hoci z istého pohľadu sa to dá považovať za úspech, pretože v roku 2019 to bolo takmer 7 miliárd USD.

Ideme správnym smerom. Dobre bude.

Ako rozpoznať podvod

Nedávno som dostal od čitateľa takýto email:

Dostal som ponuku od jednej spoločnosti, ktorá obchoduje na kapitálových trhoch, konkrétne Forex, Crypto, zlato a ponúka ročné zhodnotenie od 50% do 150%. Nie som si istý, či je táto spoločnosť korektná a preto by som sa potreboval poradiť.

Moja rýchla odpoveď bola: NIE!!!! TÁTO SPOLOČNOSŤ NIE JE KOREKTNÁ!!!

Sú len 2 možnosti:

A: sú to podvodníci

B: sú to blázni, ktorí nevedia, čo robia

Neviem, ktorá možnosť je horšia.

Tu je 5 otázok, na ktoré si treba odpovedať, aby ste zistili, či sa jedná o podvod:

1. Sú sľubované výnosy reálne?

Len na rýchlu ilustráciu toho, aká je horeuvedená ponuka kravina – ak by ste do takejto investície vkladali mesačne  1000 EUR, pri sľubovaných výnosoch 150% ročne z vás o 12 rokov bude s veľkým predstihom najbohatší človek na svete, a o  16 rokov bude váš majetok väčší ako HDP USA.

​Ak to znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, tak to pravda nie je.

2. Prečo by toto niekto verejne ponúkal?

Ak by niekto skutočne bol schopný dosahovať konzistentne dlhodobo takéto výnosy, znamenalo by to, že odhalil tajomstvo finančných trhov. Našiel zlatý grál, niečo, kvôli čomu by bolo nezanedbateľné množstvo ľudí ochotných ho zabiť.

Tým, že ho nezverejní, nechá si ho pre seba a bude investovať relatívne skromnú finančnú čiastku,  v relatívne krátkom čase ROZPRÁVKOVO zbohatne. Každý príčetný človek si ho nechá pre seba.

Lenže takéto tajomstvo neexistuje. Nemá ho Warren Buffett, ani Jim Simons, ani Bill Miller. Nikto.

Preto daná firma/človek nezarába peniaze investovaním vlastných peňazí podľa tejto skvelej metódy, ale presviedčaním iných ľudí, aby investovali podľa tejto skvelej metódy. Oni si za to len zinkasujú drobný nepodstatný poplatok.

Samaritáni, iné slovo na to neexistuje.

Jedine, že by to boli podvodníci.

3. Prečo práve vám?

Neberte to osobne, prosím, ale prečo by niekto takýto skvelý obchod ponúkol práve vám? Hm?

S takýmto niečim môže prísť za Ivanom Chrenkom, Peterom Thielom, Catherine Wood.

Za kýmkoľvek.

A všetci by otvorili dvere dokorán, vyrolovali červený koberec a bili by sa o to, kto s ním/ňou bude hovoriť prvý.

No oni sa rozhodli, že radšej oslovia vás. Pretože máte viacej peňazí? Pretože poznáte kopec bohatých ľudí, ktorým ich môžete predstaviť? Asi nie.

Dôvod je prostý – vyššieuvedení ľudia a im podobní na prvý pohľad vedia, že táto ponuka je podvod. A podvodníci to vedia, preto ich neoslovujú.

Preto oslovujú vás – vedia, že šanca, že im na to skočíte, je väčšia.

4. Aké sú riziká?

Každá investícia predstavuje riziko. Čím väčší očakávaný výnos, tým je riziko vyššie.

Výnimka neexistuje – vždy je tu riziko, niekedy väčšie, niekedy menšie.

A vy, ako potenciálny investor, musíte byť o týchto rizikách informovaný/á.

Lenže pri takýchto ponukách sa o rizikách nehovorí. Jediné, čo sa dozviete, že ak si neotvoríte účet, či nenakúpite XYZ čo najskôr, riskujete, že prídete o tieto skvelé výnosy.

Ak sa v ponuke nehovorí o rizikách, je to podvod.

5. Má daný subjekt licenciu na ponuku takýchto služieb?

Toto nie je úplne samospasiteľné, ale je to dobrý prvý hygienický faktor: ak vám niekto ponúka nejakú finančnú službu (typu zainvestujte u nás, zhodnotíme vaše peniaze), mal by mať licenciu od NBS, alebo podobného subjektu na jej ponuku, resp. sprostredkovanie.

Nie je to záruka 100% kvality, No minimálne tie najväčšie zveriny by cez toto nemali prejsť.

Záver

Nechápte ma zle, prosím. Nemám nič proti špekuláciám a riskovaniu na finančných trhoch. Dokonca ani s krypto“menami“.

Musí to však byť robené s rozumom – aj za špekuláciou musí byť nejaké rácio a musí mať adekvátnu alokáciu vo vašom portfóliu (teda takú malú aby, ak to nevyjde, neohrozila vašu finančnú situáciu).

Vtedy môžu nastať len 2 závery, obidva pozitívne:

1. S malou pravdepodobnosťou zarobíte zaujímavé peniaze a budete mať zo seba dobrý pocit

2. S veľkou pravdepodobnosťou o peniaze prídete. Bude to však dobrá lekcia do života, na základe ktorej, ak sa poučíte, sa z vás stane lepší investor/ka.

Držím palce, aby to prišlo čo najskôr vo vašom investorskom živote a aby lekcia nebola príliš drahá.

18 komentáre o “Doba praje podvodníkom. Buďte opatrní.

  1. Dobry clanok, uplne jasny a zrozumitelny a logicky. Nic co by som nevedela ale dobre pripomenut. A vyborne su aj ponuky ako vas naucia rozni mudrlanti investovat, neni to nic tazke pricom je to ziskove len pre tych co tie uzasne kurzy x mesacne ponukaju. A lakaju na to ludi ktori nevedia ani zaklady matematiky. A daju im nadej ze z nich budu uzasni odbornici a vela zarobia🙉

  2. Vladimír som rád, že vyšiel takýto článok, prepošlem známym, ktorý sú namotaní na veľké zisky

  3. Pekne napísané a úplne súhlasím, v dnešnej dobe na ľudí „poľujú“ podvodníci zo všetkých strán. Vždy keď „špekulujem“ alebo niekam investujem musím to robiť s rozvahou, stratégiou a hlavne zvážiť riziká a či si môžem dovoliť o tú investíciu prísť.
    Finančná a investičná gramotnosť je na Slovensku na úbohej úrovni a preto si Vaša práca zaslúži veľkú pochvalu!

  4. Zdravím Vladimír, nezvyknem písať komentáre, ale toto si zaslúži pochvalu, poučne a zároveň vtipne napísané:)
    Preposielam známym.

  5. Jednoducho a pochopitelne napisane. Obdivujem Vas talent pisat veci tak zrozumitelnym stylom. Nie je to lahke. 😀

    1. Oho! To je veľká chvála, neviem, či si až takú zaslúžim … každopádne ďakujem krásne, som rád, že sa vám to páčilo.

  6. Ahoj Vlado, dlhodobo si mal negatívny názor na kryptomeny. Platí to stále? Dík

    1. Doverovat kryptu sa nemusi ale doverovat dolaru sa musi. LEBO POLITIKA vzdy zvitazi v kazdom state sveta a nad kazdym statom dolar.

    2. Stále si myslím že krypto“meny“ sú primárne špekulácia, založená na greater fool teórii. A teoreticky z niektorých niekedy niečo rozumné aj vznikne. Som zvedavý.

        1. Je veľký rozdiel medzi krypto“menou“ a digitálnou menou vydanou centrálnou bankou.

Comments are closed.

This is a staging environment