Do čoho investovať 3

V prvej časti tejto krátkej série sme si predstavili Vanguard Total Stock Market ETF, v druhej časti sme hovorili o ďaľších globálnych akciových fondoch z Vanguardu. Vo štvrtej časti preberieme trochu iný typ pasívneho investovania. Dnes pokračujeme akciovými fondami s domicilom v Európe. Ale predtým drobná technická poznámka (opäť) – nie som finančný agent ani poradca a toto nie je ponuka na investovanie, nákup ani predaj ničoho. Len môj osobný názor na to, do čoho investovať.

1..Vanguard S&P 500 UCITS ETF

Tu je linka na stránku fondu.

Popis fondu

Fond investuje do akcií veľkých firiem, obchodovaných na trhoch v USA.

Investičná stratégia:

Cieľom fondu je čo najlepšie kopírovať vývoj indexu S&P 500. Je vždy plne zainvestovaný, výnimka môže nastať v prípade neobvyklej trhovej, politickej alebo inej situácie. Investuje do všetkých akcií tvoriacich index a drží ich v rovnakom pomere, v akom sú v ňom zastúpené. Ak to nie je možné, používa tzv. sampling.

Náklady:

Náklady na správu fondu sú 0.07% p.a.

Dividendy:

Fond vypláca dividendy na kvartálnej báze. Aktuálny div. výnos je cca. 2.20% p.a.

Charakteristika portfólia fondu (k 31.3.2016)

Počet titulov vo fonde: 503

Celkové čisté aktíva fondu: 12.45mld USD

10 najväčších pozícií predstavuje: 18.4% portfólia fondu

Historické výnosy k 30.4.2016

Screen Shot 2016-06-14 at 21.49.07

 

Zdroj: Vanguard

Prečo do fondu investovať

Veľmi dobrý kandidát na tzv. Core Holding časť portfólia začínajúcich aj skúsených investorov – diverzifikáciu akciovej zložky investície do amerických trhov.  Kúpou tohto jedného fondu získate investíciu do akcií veľkých firiem obchodovaných v USA. Riziko likvidity je veľmi nízke. Ďaľším ťahákom sú mimoriadne nízke náklady, len 0.07% ročne. Mena fondu je USD, môžete si ho však kúpiť aj v GBP (London Stock Exchange), v CHF (SIX Swiss Exchange) a v EUR (NYSE Euronext). Fond je UCITS compliant.

Alternatíva: Veľmi podobný je fond iShares Core S&P 500 UCITS ETF. Rovnaký benchmark, rovnaké TER a je o čosi väčší (čistý objem aktív je cca 14,45mld USD). Zásadný rozdiel je, že nevypláca dividendy, čo môže byť podstatná výhoda pre investorov, ktorý si kapitál ešte len budujú. Základná mena fondu je USD, no dá sa kúpiť aj v EUR (Deutsche Bourse, NYSE Euronext).

2. iShares Core MSCI World UCITS ETF

Tu je linka na stránku fondu.

Popis fondu

Fond investuje do akcií veľkých a stredných firiem, obchodovaných na trhoch v rozvinutých krajinách po celom svete.

Investičná stratégia:

Cieľom fondu je čo najlepšie kopírovať vývoj indexu MSCI World, pomocou techniky tzv. samplingu. . Je vždy plne zainvestovaný, výnimka môže nastať v prípade neobvyklej trhovej, politickej alebo inej situácie.

Náklady:

Náklady na správu fondu sú 0.20% p.a.

Dividendy:

Fond nevypláca dividendy.

Charakteristika portfólia fondu (k 13.6.2016)

Počet titulov vo fonde: 1613

Celkové čisté aktíva fondu: 6.4mld USD

10 najväčších pozícií predstavuje: 9.80% portfólia fondu

3 najväčie trhy, v ktorých fond investuje, sú USA (59,50%), Japonsko (8,42%) a Spojené kráľovstvo (7,04%)

Historické výnosy k 31.5.2016

Screen Shot 2016-06-14 at 22.12.23

Zdroj: Blackrock

Prečo do fondu investovať

Veľmi dobrý kandidát na tzv. Core Holding pre akciovú časť portfólia začínajúcich aj skúsených investorov.  Kúpou tohto jedného fondu získate investíciu do akcií veľkých a stredných firiem obchodovaných v rozvinutých krajinách. Riziko likvidity je veľmi nízke. Výhodou sú nízke náklady na správu. Mena fondu je USD, môžete si ho však kúpiť aj v GBP (London Stock Exchange) aj v EUR (NYSE Euronext, Deutsche Boerse). Fond je UCITS compliant.

Photo: Flickr

 

Comments are closed