.st0{fill:#FFFFFF;}

Akcie – ako poraziť Novaka Djokovica 

 24 júla, 2015

By  Vladimir

Akcie, investovanie a tenis spolu na prvý pohľad nijako nesúvisia. No keď sa pozrieme bližšie, zistíme, že súvislostí je viac, ako by sme čakali.

Simon Ramo je veľmi zaujímavý človek. Narodil sa v roku 1913 a je to ameriký fyzik, konštruktér a businessman. Známym sa stal vďaka výskumu mikrovľn a práci na raketových technológiach. Okrem iného sa o ňom hovorí ako o otcovi medzikontinentálnej balistickej strely. A tiež sa zaujímal o tenis.

Ako vyhrať tenisový zápas

V roku 1973 vydal knihu Extraordinary tennis for the ordinary players (Výnimočný tenis pre obyčajných hráčov). Zaoberá sa v nej tým, akú stratégiu by mali zvoliť obyčajní, priemerní (amatérski) hráči tenisu, aby maximalizovali svoje šance na výhru.

Pri hre profesionálnych hráčov sú podľa neho pre výhru rozhodujúce víťazné údery – víťazí ten hráč, ktorý zahrá viacej takých loptičiek, ktoré protihráč nedobehne, alebo už nie je schopný efektívne vrátiť. Pri amatérskej hre, naopak, sú rozhodujúce tzv. nevynútené chyby. Vyhráva teda ten, kto urobí menej chýb.

Na otestovanie tejto hypotézy S. Ramo vytvotil rozsiahlu databázu získaných bodov ako z profesionálnych, tak aj z amatérskych tenisových turnajov. Výsledky boli prekvapivo symetrické – v profesionálnom tenise cca 80% získaných bodov bolo výsledkov víťazných úderov. V tejto hre je dôležité hrať agresívne a útočne a aktívne poraziť súpera. V amatérskom tenise cca 80% získaných bodov bolo výsledkom nevynútených chýb na strane súpera. V tejto hre je dôležité vydržať, nerobiť zbytočné chyby a počkať, kým sa súper porazí sám.

Ako poraziť Novaka Djokovica

Je to jednoduché – nesmiete s ním hrať tenis. Ale napríklad mariáš, alebo inú hru, ktorú nevie hrať. A vy áno.

A čo to má spoločné s investovaním?

Na finančných trhoch fungujú desaťtisíce profesionálnych investorov – inteligentných, vysoko vzdelaných a motivovaných ľudí, ktorí sa 8, 10, 12 hodín denne snažia byť lepšími investormi ako všetci ostatní. Majú k dispozícii obrovskú výpočtovú kapacitu na testovanie a realizovanie rôznych stratégií, prísun aktuálnych informácií a dát, sú aktívni na mnohých svetových trhoch a v mnohých triedach aktív. Napriek tomu sa im vo väčšine prípadov nepodarí dlhodobo dosahovať lepšie výsledky ako je ich benchmark (napr. akciový index). Najlepší nemôžu byť všetci. Ak chcete hrať takúto hru, s najväčšou pravdepodobnosťou prehráte.

Vašim cieľom nesmie byť dosiahnutie najvyššieho výnosu spomedzi všetkých. To sa vám jednoducho nepodarí, pretože konkurencia je obrovská. Ak chcete dlhodobo úspešne investovať, musíte zvoliť iný cieľ a iný prístup. Malo by ním byť dosiahnutie trhového, teda priemerného výnosu (to je dosiahnuteľný ale aj dostatočne ambiciózny cieľ – väčšine profesionálov sa to nepodarí).

Ako na to? V prvom rade sa musíte vyvarovať zbytočných chýb, ktoré by vás stáli “body” a v druhom rade sa musíte udržať “v hre” dostatočne dlho na to, aby ste mohli zrealizovať potenciál, ktorý akcie a dlhodobé investovanie do nich ponúkajú.

Čomu sa pri investovaní vyhnúť

Tu sú najčastejšie chyby, ktorých sa pri investovaní treba vyvarovať :

  1. Špekulácie. Špekulácia na finančnom trhu, samozrejme, nie je nič nemorálne, ani neobvyklé. Je to však forma gamblingu, kde je šanca na dlhodobý úspech nízka. To nie je cesta, ako si vybudovať kapitál. Pri špekulácii kupujete niečo, čo nemá žiadny vnútorný výnos a váš výsledok záleží len od toho, či sa nájde niekto, kto bude ochotný za danú vec zaplatiť viac než vy (volá sa to aj Hra na väčšieho blázna). Nákup zlata, futures na vývoj kurzu EUR/USD, klasické autá, umelecká diela sú všetko špekulácie a mali by ste ich obchádzať veľkým oblúkom.
  2. Investovanie s krátkym časovým horizontom. Samozrejme, všetci by chceli zarobiť peniaze rýchlo, najlepšie už včera. No nikto, NIKTO, nevie čo sa v najbližších 3 dňoch, týždňoch alebo mesiacoch udeje s cenami akcií, výmennými kurzami, úrokovými sadzbami, infláciou, cenou zlata alebo cenou nehnuteľností. “Investovať” do čohokoľvek s falošnou istotou, že o mesiac alebo o polroka to predám drahšie, než som kúpil, je čistá finančná samovražda. Dokonca ani investície s vnútorným výnosom, ako sú akcie, vám takúto istotu nedajú. Nedajte sa nalákať rôznymi online platformami na day-trading čohokoľvek. Samozrejme, môže sa vám stať, že budete mať šťastie, a urobíte pár skvelých obchodov. Ale ak to budete robiť dostatočne dlho, zafunguje zákon veľkých čísel a vy nakoniec vaše “investované” peniaze prerobíte. Alebo, ak nemáte pud sebazáchovy a obchodujete na maržu (na úver), skončíte v mínuse.
  3. Obchodovanie na úver (margin trading). Súvisí to s predchádzajúcimi 2 bodmi. Pákový efekt (leverage) takéhoto prístupu k investovaniu je síce lákavý (pri páke 2 ku 1 sa v dobrých časoch váš výnos môže až zdvojnásobiť, záleží, samozrejme na tom, aký úrok platíte za úver), no funguje to oboma smermi. Väčšina obchodných platforiem ponúka leverage od 50 ku 1 a vyššie, čo je čistá šialenosť. Ak vývoj cien, hoci len dočasne, pôjde vo váš neprospech,  leverage vás zabije.
  4. Nedržíte náklady pod kontrolou. Ak sa chcete niekedy stať finančne nezávisými, musíte maximalizovať rozdiel medzi nákladmi a výnosmi. Bez výnimky to platí aj pri investovaní. Vaše náklady na vedenie účtu by nemali prekročiť 0.50% ročne. Poplatok za obchod by nemal byť väčší ako 0.50% z objemu obchodu. Aj to sú dôvody, prečo musíte investovať cez on-line brokera. Banky a iné “kamenné” inštitúcie majú poplatky obyčajne ďaleko vyššie. Vysoké náklady sú tiež jeden z hlavných argumentov proti investovanu cez podielové fondy. Pri nákupe podielov obyčajne platíte vstupný poplatok, správcovský poplatok okolo 1.50% p.a. a “výkonnostný” príplatok. Celkovo sa ročná miera nákladov pri podielových fondoch pohybuje okolo 2% p.a. Môžete si povedať, že to nie je až tak veľa. Bola by to pravda, keby vám podielové fondy prinášali adekvátne (teda výrazne lepšie ako benchmark) výsledky. Pravdou však je, že väčšina fondov má v dlhodobom horizonte horšie výsledky ako ich zvolený benchmark, a jedným z hlavných dôvodov sú ich vysoké náklady. Indexový fond (ETF) vám rovnaké, alebo lešie výsedky ponúkne za podstatne nižšie náklady (cca 0.50%). Je, samozrejme, lepšie investovať do rozumného aktívne spravovaného podielového fondu, ako vôbec neinvestovať. Ale určite existujú lepšie alternatívy.
  5. Aktívne obchodovanie (tzv. day trading). Dnes môžete na internete nájsť veľa služieb, ktoré vám ponúkajú možnosť obchodovať s akýmikoľvek aktívami od výmyslu sveta – komodity, menové páry, akcie, deriváty na všetko možné, vrátane najnovšej hlúposti, tzv. 5 minútových opcií. Ak chcete dlhodobo úspešne investovať, musíte sa týmto aktivitám veľkým oblúkom vyhnúť. Jediný spôsob, ako na takmto spôsobe obchodovania zarobiť, je byť poskytovateľom tejto služby, motivovať svojich klientov, aby obchodovali čo najviac a brať poplatok za každý obchod, ktorý klient urobí. Existuje niekoľko štúdií, ktoré ukazujú, že existuje nepriama úmera medzi frekvenciou obchodovania (počtom obchodov) investora a jeho dlhodobým úspechom. Inými slovami, čím viac obchodujete, tým je menšia šanca, že dosiahnete nejaký rozumný výnos. Prečo je to tak? Aktívne obchodovanie (vrátane extrémneho denného obchodovania) priamo porušuje všetky vyššie uvedené pravidlá – je to špekulácia, výsledok záleží len od toho, či sa vám vašu pozíciu podarí uzatvoriť za vyššiu cenu než tá, za ktorú ste ju otvorli. Hráte na krátky časový horizont, pričom nikto nevie, čo ceny čohokoľvek urobia v najbližších dňoch alebo týždňoch. Veľmi často sa klienti nechajú nahovoriť na obchodovanie na úver, zvlášť pod vplyvom krátkodobého úspechu, a v neposlednom rade, časté obchodovanie generuje vysoké náklady, ktoré vás z dlhodobého pohľadu zabijú. Samozrejme, daily trading je zábava, adrenalín, a ak sa vám chvíľu darí, máte o čom rozprávať kamarátom na párty. Ak ale túžite po adrenalíne, choďte pretekať na okruh, alebo skákať bungie. Investovanie nemá byť adrenalínová zábava, ale súbor premyslených, disciplinovaných krokov, ktoré vás pri pravidelnej aplikácii dovedú k finančnej nezávislosti. A ak to budete robiť rozumne, zostane vám kopec času, energie a peňazí na realizáciou všetkých vašich adrenalínových fantázií.
  6. Necháte sa ovládnuť emóciami. Už som písal o tom, že investovanie do aktívne spravovaných podielových fondov nie je najoptimálnejší spôsob investovania (ale ani úplne najhorší). Zaujímavý fakt je však to, že investori vo veľa prípadoch nedosahujú ani také výnosy, aké tieto fondy ponúkajú. Dôvod je ten, že podľahnú svojim emóciám (konkrétne strach alebo lakomosť) a následne robia iracionálne rozhodnutia a investujú do fondov, alebo predávajú svoje investície v nich, v tých najnevhodnejších okamihoch (to sa samozrejme týka akejkoľvek investície, fondy používam len ako príklad). Ak budete pátrať po tom, čo je kľúčom k úspešnému investovaniu, dopracujete sa k univerzálnemu návodu „Kupuj lacno, predávaj draho (Buy low, sell high)“. Vzhľadom na všeobecné rozšírenie tohto „pravidla“ je až zarážajúce, koľko investorov robí presný opak. V roku 2009, keď vrcholila svetová finančná kríza, akciové trhy zaznamenali rekordné odlivy peňazí. Ale to bola tá najväčšia chyba, ktorú mohli investori urobiť, pretože odvtedy trhy zaznamenali rekordný rast. Na druhú stranu, teraz, po 5 rokoch rekordných rastov, mnohé prieskumy ukazujú, že veľa investorov až teraz uvažuje, že by znovu začali investovať.

Treba si nájsť taký systém investovania, ktorý bude minimalizovať pravdepodobnosť urobenia takýchto chýb a dlhodobo sa ho držať, bez ohľadu na to, čo sa deje okolo.

Photo: Flickr

Vladimir


Your Signature

related posts:

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>